Logo
  • Brama Opatowska
  • Podziemna Trasa Turystyczna
  • Sandomierskie Centrum Kultury
  • Urząd Miasta Sandomierz
  • Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
z

Wernisaż wystawy Piotra Kusala pt. "Czarno-biała fotografia Sandomierza" /24.02.2024

2024.02.17
Rozmiar tekstu:A-A+

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Czarno-biała fotografia Sandomierza”, której autorem jest Piotr Kusal. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 lutego 2024r., o godz. 17:00 w Sali Ekspozycyjnej sandomierskiego Ratusza.

O AUTORZE I WYSTAWIE:

Piotr Kusal jest od wielu lat pasjonatem starej, czarno-białej fotografii Sandomierza. Założył grupę na portalu Facebook, w której publikowane są historyczne fotografie związane z miastem i mieszkańcami naszego miasta. Grupa skupia ponad 2800 członków i opublikowano w niej dotychczas kilka tysięcy zdjęć. Piotr Kusal zrealizował w przestrzeni miasta kilka wystaw dotyczących starych zdjęć. Oprócz zbierania fotografii realizuje filmy dokumentalne, w których najstarsi sandomierzanie opowiadają o dawnych czasach i życiu w Sandomierzu.

Obecna wystawa „Czarno-biała fotografia Sandomierza” w Ratuszu jest autorskim pomysłem Piotra Kusala. Osobiście zaprojektował i wykonał każdy element ekspozycji, zgromadził eksponaty, tworząc wyjątkowe nowe miejsce w przestrzeni naszego miasta.

Wystawa składa się z dwóch części - ekspozycji stałej i ekspozycji zmiennej. Ekspozycja stała pokazuje historię techniki fotografii (powiększalniki, kuwety, suszarki gilotyny, koreksy, stół retuszerski) i historię aparatów (zgromadzono około 100 aparatów, od mieszkowych, przez skrzynkowe, po lustrzanki i polaroidy). Znajdziemy tam symboliczne sandomierskie kino ze starymi fotelami, projektorem i szyldem,  w którym wyświetlane są czarno-białe filmy z Sandomierzem.

Ekspozycję zmienną stanowić będą tematyczne wystawy fotografii Sandomierza. Pierwszym tematem, który został opracowany na otwarcie wystawy, są „Zakłady fotograficzne w Sandomierzu”. Możemy na podstawie zdjęć prześledzić historię siedmiu sandomierskich fotografów, którzy posiadali zakłady fotograficzne: Jan Leon Kołecki, Franciszek Mańkiewicz, Lucjan Kolasiński,  Marian Kossowski, Edward Bryła, Wojciech Walczyna, Henryka Pieklik.

Organizator:
Sandomierskie Centrum Kultury
Marcin Marzec – burmistrz miasta Sandomierz
Urząd Miasta w Sandomierzu

Sponsorzy:
Starostwo Powiatowe w Sandomierzu
Marcin Piwnik - starosta sandomierski
Grupa PBI
Przemysław Bokwa  – prezes PBI
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Sandomierzu
Rafał Binięda - prezes PEC

Darczyńcy:
Janusz Baran
Rafał Biernicki
Andrzej Karwat
Piotr Kiełbasa
Piotr Kusal
Paweł Lamparski
Elżbieta Malinowska
Paweł Pieklik
Zbigniew Puchała
Piotr Radecki
Ewa Sierokosz
Elżbieta Ukraińska
Wojciech Walczyna