Logo
  • Brama Opatowska
  • Podziemna Trasa Turystyczna
  • Sandomierskie Centrum Kultury
  • Urząd Miasta Sandomierz
  • Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego

Jarmark Jagielloński i XXX Turniej Rycerski w Sandomierzu

2026.06.24
Rozmiar tekstu:A-A+

Jagielle. Trudno o lepszy powód, żeby świętować.

4 i 5 lipca Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miejski w Sandomierzu zapraszają na Jarmark Jagielloński i XXX Turniej Rycerski - dwa dni pełne historii, muzyki i widowiska na Rynku Starego Miasta i Placu Jana Pawła II.

Sobota, 4 lipca
Od godziny 10:00 Rynek wypełnią stoiska jarmarcznych wystawców. O 11:00 rozpocznie się główna część programu - inscenizacja 600-lecia hołdu sandomierskiego. Królewskim orszakiem wyjdzie z Bramy Opatowskiej, aby uroczyście przywitać Króla Władysława Jagiełłę. Widzowie będą świadkami wjazdu władcy z wojskami pieszymi i konnymi, odczytania i zaprzysiężenia hołdu przez książąt mazowieckich – Siemowita V, Trojdena II i Władysława oraz księżnę Aleksandrę Olgierdównę, a także pokazu walk i koncertu Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
O godzinie 14:00 na Placu Jana Pawła II rozpocznie się Turniej Rycerski - konny turniej ciężkiej jazdy kopijniczej z udziałem weteranów Bitwy pod Grunwaldem. Zakończenie turnieju przewidziane jest na godzinę 15:00.

Wieczór przyniesie coś zupełnie innego. O 21:00 na Rynku odbędzie się pokaz niemego filmu Charliego Chaplina „Cyrk” (1928) z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. To nie jest zwykły seans. Czerwie to polska formacja z ponad 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu muzyki do filmów niemych - grali m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji i Cineast Festival w Luksemburgu. Na swoim koncie mają ponad 900 koncertów w Polsce i Europie. Chaplin pod gwiazdami, w sercu starego miasta - tego się nie zapomina.

Niedziela, 5 lipca
Od 10:00 do 18:00 ponownie czynne będą stoiska jarmarcznych wystawców. O godzinie 16:00 wystąpi Orkiestra Dęta GOK w Gorzycach pod batutą Krystiana Cieślaka. Orkiestra działa nieprzerwanie od 1975 roku - w ubiegłym roku świętowała złoty jubileusz 50-lecia istnienia. W jej repertuarze znajdują się popularne utwory polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Orkiestra występuje także z towarzyszeniem wokalistów, solistów i grupy mażoretek Aurum GOK Gorzyce.
Wstęp wolny!